Güvenlik ve Denetim

     Emeklilik şirketi olarak faaliyet gösterecek tüm şirketler;

  • T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı
  • Emeklilik Gözetim Merkezi
  • Aktüeryal denetim
  • Bağımsız dış denetim
  • Şirket iç denetim unsurları tarafından denetim sürekli ve gözetim altındadır.

      Bireysel emeklilik şirketleri bünyelerinde bulunan fonlar yılık ve üçer aylık dönemler itibariyle bağımsız dış denetime tabidir.

     Hazine Müsteşarlığı emeklilik şirketlerinin faaliyetlerinin günlük olarak gözetim, denetim, işlem konsolidasyonu, katılımcılara ait bilgilerin saklanması, kamuyu ve katılımcıları bilgilendirme ile istatistik üretimi ve fonksiyonlarının yürütülmesini teminen Emeklilik Gözetim Merkezi'ni görevlendirmiştir.

      Emeklilik şirketleri, ayrıca emeklilik ve sigortacılık faaliyetleri ile ilgili olarak her yıl sonu itibarıyla, aktüeryal denetime de tabidir.

     Görüldüğü gibi Bireysel Emeklilik Sistemi; Hazine Müsteşarlığı, SPK, Emeklilik Gözetim Merkezi, Bağımsız Denetim Şirketleri dahil olmak üzere birçok kurumun denetimi ve kontrolü altındadır.

      Emeklilik şirketinin iflas etmesi katılımcıları kesinlikle etkilemez. Katılımcıların birikimleri fonlar bazında Takasbank'ta saklanır ve katılımcının her zaman sözleşmede belirtilen koşullar içinde birikimlerini alma ve sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren en az bir yıl sonra, yılda bir kez olmak şartıyla emeklilik şirketini değiştirme hakkı vardır.

kaynak : www.egm.org.tr

Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.451532.5815
Euro34.684134.8231
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret62172
Site Haritası