Katkı Payı Ödemeleri

     Emeklilik şirketleri katılımcılara sundukları her plan için asgari katkı payını belirleyecek; katılımcı bu tutardan az olmamak kaydıyla dilediği katkı payı tutarını ödeyebilecektir. Emeklilik şirketleri katılımcıların emeklilik dönemine ilişkin birikim ve emekli aylığı beklentilerini belirleyerek, bu beklentilerini karşılamak için ödemesi gereken katkı payı hakkında bilgi verecektir.

     Emeklilik gelirini; ödenecek katkı payı tutarı, sistemde kalınacak süre ve bu süre içinde bireysel emeklilik hesabındaki fonların getirileri belirleyecektir. Uzun vadeli bir yatırım söz konusu olduğundan elde edilecek emeklilik geliri, değişen ekonomik şartlara göre farklılık gösterecektir.

     Bu nedenle süre sonunda oluşacak birikim değeri kesin olarak söylenemez. Ancak, emeklilik şirketleri hazinenin belirlemiş olduğu getiri oranlarını kullanarak muhtemel birikim tabloları hazırlayabilirler. Muhtemel birikim tablosunda kullanılan getiri oranları geleceğe yönelik bir tahmin niteliğinde olup, bir taahhüt içermemektedir.

     Katkı paylarından ve emeklilik fonlarının mal varlığından yapılacak kesintiler ile sisteme girişte alınacak aidatlar şöyledir:

     Giriş aidatı: Katılımcının, bireysel emeklilik sistemine ilk defa katılması sırasında veya yeni bir bireysel emeklilik hesabı açtırması halinde, katılımcıdan veya sponsor kuruluştan, teklif formunun imzalandığı tarihte geçerli aylık brüt asgari ücretin yarısını aşmamak üzere giriş aidatı alınabilir.

     Yönetim gideri kesintisi: Bireysel emeklilik hesabına yapılan katkı payları üzerinden azami yüzde sekiz oranında yönetim gideri kesintisi alınabilir.

     Fon işletim gideri kesintisi: Fon net varlık değeri üzerinden hesaplanmak suretiyle günlük azami yüz binde on oranında fon işletim gideri kesintisi alınabilir.

     Ara Verme kesintisi: Bir yıldan fazla ödemeye ara verme durumunda, bireysel emeklilik hesabına ilişkin olarak emeklilik gözetim merkezine ve saklayıcı kuruluşa şirket tarafından ödenen sabit giderler, emeklilik planında belirtilmek kaydıyla bireysel emeklilik hesabındaki birikimlerden indirilebilir.

kaynak : www.egm.org.tr

Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.451532.5815
Euro34.684134.8231
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret62171
Site Haritası